NASZA MISJA TO KULTURA

Biuletyn Informacji Publicznej


Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Połczynie Zdroju oraz TEATR W BRAMIE zapraszają na spektakl słowno-muzyczny w oparciu o Pismo Święte Starego Testamentu i psalmy w parafrazie Jana Kochanowskiego HISTORIA O KRÓLU DAWIDZIE.

18 listopada 2017 r.
godz. 17:00


kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Połczynie Zdroju
ul. Kościelna

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych FABRYKA zaprasza na spotkanie i wykład w ramach projektu BIAŁOGARDZKI UNIWERSYTET III WIEKU.


30 listopada 2017 r., godz. 16:00 (sala kameralna Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, wejście od ul. Grunwaldzkiej)

„TONGA – OSTATNIE KRÓLESTWO NA PACYFIKU” – spotkanie z podróżniczką Jadwigą Koprowską

Białogardzki Uniwersytet III Wieku - spotkania organizowane są przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych FABRYKA w ramach projektu „Białogardzki Uniwersytet III Wieku” dofinansowanego ze środków budżetu Miasta Białogard. Spotkania odbywają się w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, które jest ich współorganizatorem. Wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona.

Centrum Kultury i Spotkań Europejskich oraz Teatr Lalek Marko zaprszają na spektakl pt. "PAN TWARDOWSKI", który odbędzie się 6 grudnia 2017r. o godz. 17:00 w sali widowiskowej CKISE (wejście od ul. Grunwaldzkiej).

Bilety w cenie: 10zł normalny, 8zł ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci, renciści) do nabycia w biurze CKiSE (wejście od ul. 1-go Maja).

Rezerwacje telefoniczne: 94 311 90 90, 885 85 65 65. (Rezerwację należy wykupić w ciągu 5 dni).

 

Pan Twardowski

Kolejna produkcja Teatru Lalek Marko z Białogardu to powrót do polskich korzeni, to przypomnienie postaci szalonego alchemika na dworze  króla Zygmunta Augusta, niejakiego Pana Twardowskiego. Przeniesiemy się do dawnego Krakowa. Zobaczymy Lajkonika, szopkę krakowską i Twardowskiego na kogucie. Jak skończy się jego historia? Czy podpisze cyrograf z diabłem? Czy Pablo Diablo zabierze jego duszyczkę? Gdzie ostatecznie trafi Pan Twardowski. Na te pytania uzyskamy odpowiedź śpiewając podczas spektaklu wesołe piosenki.  Śmieszne dialogi i interakcja z publicznością zapewnią jak zwykle dobrą zabawę. Teksty i reżyseria to dzieło szefa teatru Marka Kopczyńskiego. W produkcji biorą udział dzieci, młodzież i dorośli białogardzianie.

Głosu użyczyli:

Arkadiusz Jaskulski - Pan Twardowski
Jadwiga Klonowska – kwiaciarka
Ryszard Nitosławski – dorożkarz
Leszek Malec – kominiarz
Sebastian Bławat – kogut
Michał Łukasiński - król 
Alan Królasik - Pablo-Diablo
Krzysztof Tatys - karczmarz Bazyli Wątróbka
Dominika Lewandowska - żona karczmarza
Bartek Jaskulski -kondukt żałobny
Jadwiga Milewicz –kula
Paweł Wiśniewski –narrator

Marek Kopczyński -kondukt żałobny


Piosenki śpiewali:

„Kukuryku” - Sebastian Bławat
„Lajkonik” - Jadwiga Milewicz
„Cyrografik” - Alan Królasik
„Pan Twardowski” - Dominika Lewandowska
„Magiczne lustro” - Karolina Szary
„Karczma Rzym” - Marek Kopczyński/Dominika Lewandowska

chórki 
-Wiktoria Bryksa, Agata Bednarska, Wiktoria Materko, Tosia Piątek

 

Centrum Kultury i Spotkań Europejskich zaprasza na wernisaż wystawy pt. "Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich".

Wernisaż odbędzie się 18 grudnia 2017r. o godz. 14:00 w Galerii Sztuki CKiSE (wejście od ul. 1-go Maja).

 

Godziny pracy galerii:

poniedziałek - środa:   8:00 - 16:00

czwartek:  8:00 - 17:00

piątek:  8:00 - 16:00

 

 

Poznaj człowieka, który zmienił bieg historii.

„Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich” to nowy projekt Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, stworzony wspólnie z uczniami gnieźnieńskiego I Liceum Ogólnokształcącego. To w interesujący i nowoczesny sposób opowiedziana historia o człowieku, który zmienił bieg historii początków naszej państwowości. To nowoczesna i przystępna forma popularyzacji historii…

Zobacz ANIMACJĘ

„Legenda o św. Wojciechu…” to różne sposoby prezentacji, które przybliżają nie tylko historię tytułowego bohatera na tle najdawniejszych dziejów Polski. Dowiecie się o żywocie czeskiego biskupa, ale również o skutkach politycznych, jakie były następstwem jego męczeńskiej śmierci. To także opowieść o czasach i ludziach wśród których żył pierwszy patron Polski. A rzeczywistość tego okresu nie zawsze odpowiada naszym wyobrażeniom o nich.

Ważnym elementem projektu jest kilkuminutowa animacja ukazująca żywot Wojciecha inspirowana opowieścią z drzwi gnieźnieńskich. Tak samo jak na tym bezcennym zabytku sztuki romańskiej, znacząca część animacji opowiada o polskim wątku jego życia. Elementem dodatkowym do animacji są alternatywne historie, czyli „co by było gdyby…” Całość, dostępną także w angielskiej wersji językowej, zobaczyć można w serwisie YouTube.

Zobacz TRAILER

Prócz animacji w ramach „Legendy o św. Wojciechu…” powstały m.in. wystawa mobilna oraz pakiet edukacyjny dla szkół wraz z przykładowymi scenariuszami lekcji, który dostępny będzie wkrótce na stronie internetowej Muzeum. Wszystko po to, by móc w sposób przystępny i atrakcyjny popularyzować wiedzę o początkach naszej państwowości oraz ogólnie o wczesnym średniowieczu. Muzeum chce przybliżyć również różnym odbiorcom historię drzwi gnieźnieńskich – jednego z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w tej części Europy.

 Tak duży projekt wymagał współpracy wielu osób. Prócz pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz uczniów I LO, zaangażowani w niego byli badacze, specjaliści z zakresu historii wczesnego średniowiecza oraz dydaktyki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórcami animacji oraz wszelkich grafik jest tworcza10.pl z Poznania. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

 

Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie oraz Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto  zapraszają na:

VII Charytatywny Koncert Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 29 grudnia 2017r. o godz. 19:00 w kościele pw. Narodzenia NMP w Białogardzie (przy Placu Wolności).

W koncercie udział wezmą:

Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto
Zespół G91
Kwintet Instrumentalny The Thieves z Koszalina
Schola Parafii pw. NNMP
Jola Tubielewicz - finalistka programu Must Be The Music
Klaudia BarskaIwona Barska-Dudzicz - przygotowanie Zespołu G91
Mirosław Gałęski - fortepian
Paweł Mielcarek - dyrygent 

 

Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto działa od 2011r. Od samego początku wraz z Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie jest organizatorem corocznych koncertów bożonarodzeniowych. Od 2014r. koncerty mają charakter charytatywny. W tym roku zebrane pieniądze pomogą w leczeniu 4-letniej Nikoli - mieszkanki Białogardu, która choruje na przewlekłą niewydolność nerek V stopnia spowodowaną torbielowatością nerek. Nikola ma także rozstrzeń lewej komory serca z upośledzoną kurczliwością, nadciśnienie tętnicze oraz stwardnienie guzowate. Niestety po rezonansie uwidoczniono także guzek podwyściółkowy w trzonie prawej komory bocznej mózgu. Dializowana jest otrzewnowo w warunkach domowych. Oczekuje obecnie na przeszczep nerki. Leczenie przygotowawcze jest bardzo drogie, na które rodziny nie stać. O chorobie Nikoli rodzice dowiedzieli się dwa dni przed porodem. Po porodzie zostali skierowani do Szczecina na Odział Nefrologii Dziecięcej, gdzie odbyła się dalsza diagnostyka. Do trzeciego roku życia leczona była objawowo, po ukończeniu trzech lat Nikola zaczęła dializę otrzewnową i została wpisana na listę oczekujących na przeszczep. 

Koncertowi towarzyszyć będą licytacje i zbiórka pieniędzy na leczenie 4-letniej Nikoli Wysockiej z Białogardu.

Podarunek do licytacji na tegoroczny koncert przekazał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Współpracę z nami ponownie zapowiedziała Caritas Polska Diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Patronat honorowy nad koncertem objął JE Ks. Bp Ordynariusz Edward Dajczak. 

 

-------------------

Podczas koncertu, który odbył się w Białogardzie 29 grudnia 2014r. zebrano podczas aukcji i datków ludzi dobrej woli blisko 5.400zł. Ze środków uzyskanych podczas koncertu zakupiliśmy sprzęt na Oddział Dziecięcy Szpitala Powiatowego w Białogardzie.

W 2015r. Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda przekazała do licytacji na nasz koncert filiżankę z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego, która została wylicytowana za 1.000zł. Podczas całego koncertu, którego patronem oraz jednym ze sponsorów była Caritas Diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zebrano blisko 9.000zł. Środki zostały przekazane na leczenie i sprzęt rehabilitacyjny dla Przemka Świątka – młodego białogardzianina, chorego na ostrą białaczkę.

W ubiegłym roku zbieraliśmy środki na rzecz Jakuba Dziwiora. Zebraliśmy ponad 17.000zł. Chłopiec urodził się z zespołem wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego i rdzenia kręgowego (zespół Arnolda-Chiariego typu II popularnie nazywanym rozszczepem kręgosłupa). Przeszedł kilka operacji mózgu, rdzenia i strun głosowych, porażonych na skutek wodogłowia. Pióro przekazane przez Panią Prezydentową w 2016r. zostało sprzedane za 700zł. Zebrane datki pomogły mu w intensywnej rehabilitacji po innowacyjnej operacji kręgosłupa, którą przeszedł w tym roku.

 

 

Centrum Kultury i Spotkań Europejskich zaprasza na III Białogardzki Przegląd Kolęd i Pastorałek dla  Przedszkolaków. W przeglązie mogą wziąć udział soliści jak i zespoły ze wszystkich przedszkoli Białogardu. 

 

Regulamin III Białogardzkiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek dla  Przedszkolaków.


Organizator: 

Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie

 

Cele przeglądu:

- zaprezentowanie umiejętności wokalnej dzieci białogardzkich przedszkoli;

- umożliwienie dzieciom wspólnego spotkania, zabawy, a zarazem konfrontacji zdolności wokalnych;

-   upowszechnianie kultury wśród najmłodszych.


Termin i miejsce:

10 stycznia 2018r. godz. 9:30

Sala widowiskowa Centrum Kultury i Spotkań Europejskich

 

Zasady udziału:

 

1. W przeglądzie mogą uczestniczyć soliści, a także zespoły działające we wszystkich przedszkolach Miasta Białogard.

2. Uczestnicy powinni przygotować repertuar o tematyce Bożonarodzeniowej.

3. Maksymalny czas prezentacji solisty lub zespołu: 7 minut.

4. Podczas prezentacji przedszkolaków na widowni mogą być obecne dzieci nie uczestniczące w przeglądzie, a także ich rodzice i opiekunowie.

5. Każdy zespół lub solista otrzyma pamiątkowy dyplom uczestnictwa oraz słodką nagrodę.

6. Organizator zapewni napoje i słodki poczęstunek dla wykonawców. 

7. Za zgłoszenie udziału w przeglądzie uważa się przesłanie karty zgłoszenia do 5 stycznia 2018r. na adres:

Centrum Kultury i Spotkań Europejskich

ul. 1-go Maja 15

78-200 Białogard

Z dopiskiem: “Przedszkolaki”

Do 5 stycznia 2018r. należy dostarczyć także podkłady muzyczne w formacie mp3. 

 

Informacji na temat Przeglądu udziela  Paweł Mielcarek;

Tel. 94 311 90 90; e-mail: p.mielcarek@bialogard.info

8.  Przegląd podzielony jest na dwie kategorie: 3-4 lata oraz 5-6 lat.

9.  Przegląd ma znamiona konkursu. Występy oceniać będzie specjalnie powołane do tego celu jury, który wyłoni po jednym laureacie w każdej kategorii. 

10. Organizator przeglądu zabezpiecza zespołom nagłośnienie i obecność akustyka.

11. Organizator zastrzega sobie prawo dokumentowania i późniejszego wykorzystywania tych materiałów do promowania przeglądu bez wypłacania honorarium.

 

 

 

KARTA ZGŁOSZENIA

III Białogardzki Przegląd Kolęd i Pastorałek dla Przedszkolaków

11 stycznia 2018r. godz. 9:30

 

 

 

1. Przedszkole zgłaszające udział zespołu/solisty (adres, telefon)

 

…………………………………………………………………………………………………...

 

…………………………………………………………………………………………………...

 

2. Nazwa zespołu (jeżeli istnieje)

 

……………………………………………………………………………………………….......

 

 

3. Kategoria zespołu

 

 

 

 

               3-4 lata       5-6 lat

 

 

4. Ilość osób w zespole …………………………………………………………………………

 

5. Imię i nazwisko opiekuna   ………………………………………………………………….

 

6. Krótka informacja o zespole/soliście  ……………………………………………….....……

 

…………………………………………………………………………………………………..

 

…………………………………………………………………………………………………..

 

7. Program zgłoszony do prezentacji:

 

…………………………………………………………………………………………………..

 

…………………………………………………………………………………………………..

 

8. Podkład muzyczny w formacie mp3

 

 

          TAK               NIE

 

* zaznaczyć właściwe

                    

 

 

 

Miejsce na pieczęć przedszkola

 

Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, Filharmonia Koszalińska im. St. Moniuszki, Chór Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i ProArte Paweł Mielcarek zapraszają na wielki koncert oratoryjno-kantatowy, który odbędzie się 10 marca 2018r. o godz. 19:00 w kościele pw. Narodzenia NMP w Białogardzie.

 

W programie:

Wielkie dzieło W. A. Mozarta - Requiem KV 626

Chór Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
Filharmonia Koszalińska

Przemysław Pałka - dyrygent

 

 

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Chór Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wystąpi w ramach 10. tournee pomorskiego. Chór istnieje od 1959 roku. Założony przez doktora Jerzego Fischbacha, lekarza i dyrygenta w jednej osobie. Profesor Przemysław Pałka jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym chóru od 1982 roku. Chór tworzą studenci i absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz innych wyższych uczelni miasta Poznania. Jest ważnym artystycznym elementem macierzystej uczelni, koncertując podczas licznych uroczystości akademickich. Bierze czynny udział w życiu kulturalnym miasta i kraju. Chór jest laureatem czołowych nagród i wyróżnień konkursów i festiwali chóralnych w Polsce i Europie. Wśród zdobytych trofeów wyróżnić można: Pierwszą nagrodę na Balkan Folk Fest (2013 Bułgaria); Drugą nagrodę i nagrodę "Tomislav Zografski" na festiwalu w Ochrid (2014 Macedonia); Złote dyplomy w kategoriach Muzyka Sakralna, Pop, Folk na XIX Międzynarodowym Konkursie "Chorus Inside Croatia" (2015 Chorwacja); Srebrny dyplom w kategorii Muzyka Sakralna na X Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rimini (2016 Włochy); Złoty dyplom w kategorii Duże Chóry Mieszane na II Warszawskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. Do ostatnich sukcesów Zespołu należy zdobycie I-ego miejsca w kategorii chóry akademickie na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster”, a także zdobycie Grand Prix oraz Pucharu Rektora Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku za najlepsze wykonanie pieśni o tematyce Pater Noster na tym samym festiwalu. We wrześniu 2017 roku Chór zajął  I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Music and Sea” w Grecji. Chór Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu występował także w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Czechach, Włoszech, Szwecji, Niemczech i Holandii. Podczas swojej działalności artystycznej nagrał 5 płyt, z czego ostatnia została nagrana w  2015 roku. 

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru od 1982 roku jest prof. Przemysław Pałka, który w 2007 roku obchodził Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej z Chórem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.